اخبار
برگزاري سي و نهمين سال پيروزي انقلاب اسلامي با سخنراني دكتر اشرف بروجردي

 

 

مراسم گراميداشت سي و نهمين سال پيروزي انقلاب اسلامي با سخنراني دكتر اشرف بروجردي، رييس سازمان كتابخانه و اسناد ملي ايران برگزار شد.

در ابتداي اين جلسه، دكتر قبادي با خيرمقدم به دكتر بروجردي، چهل سالگي انقلاب اسلامي را فرصتي براي بازشناسي وجوه مختلف آن دانست و علوم انساني را از اين جهت داراي ظرفيت هاي بازانديشي انتقادي براي تقويت نقاط قوت و برطرف كردن نقاط ضعف انقلاب معرفي كرد كه لازم است اين ظرفيت ها بالفعل شود.

در ادامه جلسه، دكتر بروجردي با تبريك دهه فجر انقلاب اسلامي، موضوع سخنراني خود را نه ذكر خاطرات، كه تامل در شرايط پديد آورنده انقلاب و ويژگي هاي جامعه انقلابي بيان كرد.

وي با اشاره به وقوع انقلاب در ايران در آن زمان، امري اجتناب ناپذير بود كه به واسطه وجه مسلمان بودن جامعه، ناگزير وجه اسلامي به خود گرفت. در اين ميان، وجود انسجام در بدنه انقلابيون و برخورداري از رهبري قدرتمند باعث شد در گام هاي بعدي، مانند جنگ تحميلي اين وجه برجسته تر شود.

رييس كتابخانه ملي، خواست آزادي و ايجاد تغييرات را مهم ترين خواسته مردم انقلابي دانست كه در طول تاريخ معاصر ايران، همواره مطالبه مردم از حكومت بوده است. و آنچه تحقق اين مطالبه را ممكن ميكرد، وجود حس ايثار و فداكاري در ميان انقلابيون بود كه اين حس در نتيجه وجود آرمان مشترك تاسيس حكومت اسلامي در ميان آنها پديد آمده بود.

دكتر بروجردي وظيفه كنوني مردم را حفاظت و حراست از اين رويداد تاريخي بيان كرد و با اشاره به اينكه هر رويدادي ممكن است برخي پيامدهاي نامقبول هم داشته باشد، آرمان مقدس و محوري انقلاب را حفظ كرامت انساني دانست كه همچنان ارزشي انساني است كه نيازمند پايمردي و ايثار است و در اين راه بايد براي مواجهه با دشواري هاي اين تجربه آمادگي داشت كه چنين امري با اتكا به همت ملي و ديني ممكن است.

دكتر بروجردي با اشاره به حوادث سال هاي نخست دهه ٦٠ و آسيب هاي متعددي كه در نتيجه ترور و خشونت به سرمايه هاي انساني كشور وارد شد، بازآفريني اين سرمايه را مستلزم عرضه دستاوردها و انديشه ها به نسل جوان دانست و در اين ميان، وظيفه بنياد دانشنامه نگاري و پژوهشگران آن را نشر دانش و يافته هاي علمي بيان كرد كه در نتيجه به اشتراك گذاري اين دستاوردها با نسل جوان، مي توان به خلق انديشه هاي جديد اميدوار بود.

وي با بيان اينكه نياز امروز جامعه ايران، برخورداري از اقتدار در حوزه هاي مختلف سياسي، اقتصادي و نظامي است، رابطه دولت و ملت را در اين زمينه متقابل دانست و بر ضرورت مشاركت عمومي در اين امر تاكيد كرد.

 

پس از سخنراني دكتر بروجردي، حاضران با طرح پرسش و ديدگاه هاي خود، با ايشان به گفتگو پرداختند.

 

ph2

 

ph1

 

ph4

۲۱ بهمن ۱۳۹۶ ۱۵:۳۵
آمار نظرات
میانگین امتیاز کاربران: 0/0 (0 رای)
نظرات کاربران | نظر دهید | امتیاز دهید
فهرست نظرات

هنوز هیچ نظری ارسال نشده است.

نظر جديد

امتیاز شما :
 
نام فرستنده :  
ایمیل :    
عنوان : *
توضیح : *
لطفا کدی را که در شکل زیر می بینید، وارد کنید:
(کوچک یا بزرگ بودن حروف مهم نیست)
  *
 
* = ضروری