اخبار
اولین جلسه عمومی دیدار سرپرست بنیاد دانشنامه نگاری ایران با کارکنان
صبح روز دوشنبه ٢٣ مردادماه، جلسه دیدار و گفتگوی عمومی هیات رییسه و کارکنان و اعضای هیات علمی بنیاد، برگزار شد.

 

صبح روز دوشنبه ٢٣ مرداد ماه، جلسه دیدار و گفت‌وگوی عمومی هیئت‌رئیسه با کارکنان و اعضای هیئت‌علمی بنیاد، برگزار شد.

در ابتدای این دیدار، دکتر قبادی سرپرست بنیاد دانشنامه‌نگاری ایران، با ذکر نام استادان بزرگ و بنیانگذاران بنیاد به ویژه استاد احمد بیرشک، زحمات آنان در حفظ پیکرة دانش در چارچوب زبان فارسی را ناشی از رویکردی تمدنی دانست که سابقه آن در تاریخ فرهنگی ایران تا گذشته‌های دور، قابل ردیابی است. وی با بیان اینکه در تاریخ ایران، دانشمندان تلاش کردند در مقابله با قوم‌های مهاجم مانند مغولان، با بهره‌گیری از گنجینه علمی و ادبی، نه تنها مقاومت نشان دهند، بلکه با گسترش زبان فارسی، از مغولستان تا قلب اروپا را متأثر کردند و قدرت تمدن ایرانی را بسط دادند.

دکتر قبادی، سهم هم‌افزایانة نهادهای علمی و پژوهشی کشور را در ادامة این رویکرد تمدنی بسیار مهم دانست و همگرایی بنیاد با پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی را یکی از نمونه‌های برجستة آن دانست و افزود پژوهشگاه می‌تواند با بهره‌گیری از امکانات در اختیار خود، مانند پورتال علوم‌انسانی و وب سایت پویا، کتابخانه‌های مرکزی و مینوی، تجربه مدیریت نظارت و پایش اجرای برنامة توسعه راهبردی در حوزه پژوهشی، به همکاران علمی بنیاد مساعدت کند. در حوزه رفاهی و اداری و دیگر عرصه‌ها نیز امکان همکاری و هم‌افزایی بیش از پیش فراهم است که لازم است مدیران بنیاد و پژوهشگاه در این زمینه پیگیری‌های لازم را انجام دهند.

در ادامه دکتر رضائی، معاون پژوهشی بنیاد، ضمن ارائه گزارشی از طرح‌های پژوهشی در حال اجرای بنیاد، تعداد کل طرح‌ها را ٣٧ عنوان اعلام کرد که ٨ طرح با همکاری نهادهای دیگر در حال اجراست. وی با بیان اینکه در زمینة نظام‌مندسازی روال‌های پژوهشی، مشکلاتی وجود دارد، امکان بهره‌گیری از تجربة پژوهشگاه در زمینه تدوین آیین‌نامه‌های مختلف علمی و پژوهشی را مغتنم دانست و ضرورت طراحی و اجرای سامانه مدیریت تدوین دانشنامه‌ها و سامانه مدیریت پ‍ژوهش را یادآور شد که مدیریت فناوری اطلاعات پژوهشگاه، می‌تواند در این زمینه مددکار باشد. دکتر رضائی از جمله مشکلات بنیاد را ناشناخته بودن ماهیت فعالیت‌های آن، برای مدیران و نهادهای تصمیم‌گیر دانست و تأکید کرد با توجه به تفاوت‌های مقالات دانشنامه‌ای و مقالات علمی- پژوهشی، لازم است این موضوع به نحو مطلوب تبیین و تثبیت شود. معاون پژوهشی بنیاد در ادامه، برخی از مسائل دیگر حوزه پژوهشی را برشمرد و رفع آن‌ها را خواستار شد.

در ادامه، آقای شیبانی، معاون اداری و پشتیبانی بنیاد، مسئولیت اصلی حوزة کاری خود را پشتیبانی از پژوهش برشمرد و گفت تاکنون تلاش شده است در این زمینه کاستی مشاهده نشود. وی با توضیح برخی مشکلات موجود در حوزة اداری و مالی، طرح‌های موجود برای ارتقای فعالیت‌ها را تبیین کرد.

پس از آن، جلسه با طرح پرسش‌ها و مسائل موجود از سوی اعضای هیئت‌علمی و کارکنان ادامه یافت و دکتر قبادی ضمن تأکید بر پیگیری و رفع مشکلات تا حد امکان، مشارکت همدلانه همة همکاران را به این منظور خواستار شد.

 

 

 

 

photo3  

photo2

photo4

 photo5


 

 

۲۳ مرداد ۱۳۹۶ ۱۴:۱۷
آمار نظرات
میانگین امتیاز کاربران: 0.0 (0 رای)
نظرات کاربران | نظر دهید | امتیاز دهید
فهرست نظرات

هنوز هیچ نظری ارسال نشده است.

نظر جدید

امتیاز شما :
 
نام فرستنده :  
ایمیل :    
عنوان : *
توضیح : *
لطفا کدی را که در شکل زیر می بینید، وارد کنید:
(کوچک یا بزرگ بودن حروف مهم نیست)
  *
 
* = ضروری