اخبار
اولين جلسه عمومي ديدار سرپرست بنياد دانشنامه نگاري ايران با كاركنان
صبح روز دوشنبه ٢٣ مردادماه، جلسه ديدار و گفتگوي عمومي هيات رييسه و كاركنان و اعضاي هيات علمي بنياد، برگزار شد.

 

صبح روز دوشنبه ٢٣ مرداد ماه، جلسه ديدار و گفت‌وگوي عمومي هيئت‌رئيسه با كاركنان و اعضاي هيئت‌علمي بنياد، برگزار شد.

در ابتداي اين ديدار، دكتر قبادي سرپرست بنياد دانشنامه‌نگاري ايران، با ذكر نام استادان بزرگ و بنيانگذاران بنياد به ويژه استاد احمد بيرشك، زحمات آنان در حفظ پيكرة دانش در چارچوب زبان فارسي را ناشي از رويكردي تمدني دانست كه سابقه آن در تاريخ فرهنگي ايران تا گذشته‌هاي دور، قابل رديابي است. وي با بيان اينكه در تاريخ ايران، دانشمندان تلاش كردند در مقابله با قوم‌هاي مهاجم مانند مغولان، با بهره‌گيري از گنجينه علمي و ادبي، نه تنها مقاومت نشان دهند، بلكه با گسترش زبان فارسي، از مغولستان تا قلب اروپا را متأثر كردند و قدرت تمدن ايراني را بسط دادند.

دكتر قبادي، سهم هم‌افزايانة نهادهاي علمي و پژوهشي كشور را در ادامة اين رويكرد تمدني بسيار مهم دانست و همگرايي بنياد با پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي را يكي از نمونه‌هاي برجستة آن دانست و افزود پژوهشگاه مي‌تواند با بهره‌گيري از امكانات در اختيار خود، مانند پورتال علوم‌انساني و وب سايت پويا، كتابخانه‌هاي مركزي و مينوي، تجربه مديريت نظارت و پايش اجراي برنامة توسعه راهبردي در حوزه پژوهشي، به همكاران علمي بنياد مساعدت كند. در حوزه رفاهي و اداري و ديگر عرصه‌ها نيز امكان همكاري و هم‌افزايي بيش از پيش فراهم است كه لازم است مديران بنياد و پژوهشگاه در اين زمينه پيگيري‌هاي لازم را انجام دهند.

در ادامه دكتر رضائي، معاون پژوهشي بنياد، ضمن ارائه گزارشي از طرح‌هاي پژوهشي در حال اجراي بنياد، تعداد كل طرح‌ها را ٣٧ عنوان اعلام كرد كه ٨ طرح با همكاري نهادهاي ديگر در حال اجراست. وي با بيان اينكه در زمينة نظام‌مندسازي روال‌هاي پژوهشي، مشكلاتي وجود دارد، امكان بهره‌گيري از تجربة پژوهشگاه در زمينه تدوين آيين‌نامه‌هاي مختلف علمي و پژوهشي را مغتنم دانست و ضرورت طراحي و اجراي سامانه مديريت تدوين دانشنامه‌ها و سامانه مديريت پ‍ژوهش را يادآور شد كه مديريت فناوري اطلاعات پژوهشگاه، مي‌تواند در اين زمينه مددكار باشد. دكتر رضائي از جمله مشكلات بنياد را ناشناخته بودن ماهيت فعاليت‌هاي آن، براي مديران و نهادهاي تصميم‌گير دانست و تأكيد كرد با توجه به تفاوت‌هاي مقالات دانشنامه‌اي و مقالات علمي- پژوهشي، لازم است اين موضوع به نحو مطلوب تبيين و تثبيت شود. معاون پژوهشي بنياد در ادامه، برخي از مسائل ديگر حوزه پژوهشي را برشمرد و رفع آن‌ها را خواستار شد.

در ادامه، آقاي شيباني، معاون اداري و پشتيباني بنياد، مسئوليت اصلي حوزة كاري خود را پشتيباني از پژوهش برشمرد و گفت تاكنون تلاش شده است در اين زمينه كاستي مشاهده نشود. وي با توضيح برخي مشكلات موجود در حوزة اداري و مالي، طرح‌هاي موجود براي ارتقاي فعاليت‌ها را تبيين كرد.

پس از آن، جلسه با طرح پرسش‌ها و مسائل موجود از سوي اعضاي هيئت‌علمي و كاركنان ادامه يافت و دكتر قبادي ضمن تأكيد بر پيگيري و رفع مشكلات تا حد امكان، مشاركت همدلانه همة همكاران را به اين منظور خواستار شد.

 

 

 

 

photo3  

photo2

photo4

 photo5


 

 

۲۳ مرداد ۱۳۹۶ ۱۴:۱۷
آمار نظرات
میانگین امتیاز کاربران: 0/0 (0 رای)
نظرات کاربران | نظر دهید | امتیاز دهید
فهرست نظرات

هنوز هیچ نظری ارسال نشده است.

نظر جديد

امتیاز شما :
 
نام فرستنده :  
ایمیل :    
عنوان : *
توضیح : *
لطفا کدی را که در شکل زیر می بینید، وارد کنید:
(کوچک یا بزرگ بودن حروف مهم نیست)
  *
 
* = ضروری