اخبار
برگزاري جلسه معارفه سرپرست بنياد دانشنامه نگاري ايران

 

 

معارفه

برگزاري جلسه معارفه سرپرست بنياد دانشنامه نگاري ايران

تاريخ ايجاد چهارشنبه, ١٨ مرداد ١٣٩٦ ٠٧:١١ ب.ظ

تاريخ وقوع

 

برگزاري جلسه معارفه سرپرست بنياد دانشنامه نگاري ايران

 

در جلسه اي كه امروز در بنياد دانشنامه نگاري ايران با حضور دكتر تسليمي (قائم مقام وزير علوم)، دكتر احمدي(معاون پژوهشي وزارت علوم)، دكتر قبادي (سرپرست بنياد دانشنامه نگاري)، دكتر اكبري (رئيس سابق بنياد دانشنامه نگاري ايران) و جمعي از مدعوين و هيئت علمي و كاركنان اين بنياد برگزار گرديد،  دكتر حسينعلي قبادي رييس پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي با حفظ سمت به عنوان سرپرست جديد بنياد معرفي شد و از زحمات دكتر اكبري رييس سابق اين بنياد تقدير به عمل آمد.

در ابتداي اين جلسه، دكتر اكبري رييس پيشين بنياد دانشنامه نگاري به ايراد سخنراني پرداخت و از تاريخچه شكل گيري بنياد  با همت استادان برجسته اي چون دكتر احمد بيرشك سخن گفت و بعد آثار متعدد و دانشنامه هاي وزين تاليف شده توسط اعضاي بنيان را ياداور شد و در پايان ضمن ابراز خرسندي از سپرده شدن اين مسئوليت به دكتر قبادي، از معاونين و مديران و همكاران خود در بنياد تشكر قدر داني نمود.

در ادامه دكتر قبادي سخنراني كرد و در ابتداي سخنان خود با تاكيد بر اينكه دانشنامه نگاري از جمله كهن ترين دانش هاي مورد توجه ايرانيان بوده و چه پيش از اسلام و چه پس از آن، ايرانيان آثار مختلفي را در اين زمينه منتشر كرده اند، گفت اين نشان دهنده ميزان اهميت اين پيشه پژوهشي است. وي با اشاره به تاريخ تشكيل پژوهشگاه علوم انساني و به هم پيوستن ۱۲ موسسه پژوهشي علوم انساني، فرصت گسترش همكاري با بنياد دانشنامه نگاري را فرصتي مغتنم براي هم افزايي و همدلي پژوهشگران علوم انساني و توسعه شبكه نخبگاني آن دانست.

سرپرست بنياد دانشنامه نگاري با يادآوري خدمات و فعاليت هاي دكتر اكبري در دوران پيش از انقلاب و سال هاي آغازين انقلاب تا كنون، خلوص و زحمات متعهدانه وي به كشور را ستود و بر ضرورت ادامه بهره مندي از اين تجربه علمي و مديريتي ايشان تاكيد كرد.

رئيس پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي، وجود بيش از ۲۱ مجله علمي-پژوهشي و پژوهشكده علم پژوهي در پژوهشگاه و شبكه نخبگاني بيش از۲۵۰۰ استاد و پژوهشگر كه در ارتباط مداوم با پژوهشگاه هستند را از امتيازاتي دانست كه همكاران علمي بنياد دانشنامه نگاري ميتوانند از آن براي توسعه فعاليت هاي پژوهشي خود بهره ببرند.

دكتر قبادي سياست وزارت علوم، تحقيقات و فناوري در زمينه همگرايي و تلفيق فعاليتهاي نهادهاي پژوهشي همسو مانند پژوهشگاه و بنياد را عاملي براي پيشرفت علمي و مزيتي ملي خواند و بر ضرورت توجه بيشتر به فضاهاي جديد پژوهش و نشر دانش، به ويژه دنياي ديجيتال و فضاي مجازي تاكيد كرد و گفت پژوهشگاه و بنياد در اين زمينه بيشتر فعال خواهند شد.

وي تلفيق برنامه توسعه راهبردي پژوهشگاه و بنياد را مبناي سياستگذاري هاي آتي معرفي كرد و بر ضرورت اتخاذ رويكرد كاربردي و خروجي محور در چارچوب راهبردهاي اسناد بالادستي و قانون برنامه ششم توسعه كشور تاكيد كرد.

دكتر قبادي در پايان ضمن تقدير مجدد از زحمات و خدمات دكتر اكبري رئيس سابق بنياد دانشنامه نگاري، از همكاران بنياد خواست در برنامه هاي آتي او را ياري كنند.

دكتر وحيد احمدي معاون پژوهشي وزير علوم، تحقيقات و فناوري نيز در ابتداي سخنان خود، ضمن تقدير از زحمات و خدمات دكتر اكبري در دوران رياست بر بنياد دانشنامه نگاري، سياست پژوهشي وزارت علوم را جلوگيري از همپوشاني فعاليت هاي نهادهاي پژوهشي و تمركز تخصصي بر موضوعات مورد نياز كشور اعلام كرد و گفت طرح ادغام بنياد دانشنامه نگاري از ابتداي دولت يازدهم مدنظر بوده است و مطالعات در اين زمينه چندسال طول كشيده است كه اين امر با توجه به ماهيت فرارشته اي دانشنامه نگاري، امري طبيعي است. دكتر احمدي تصميم گيري در زمينه ادغام بنياد در پژوهشگاه را مربوط به ماه هاي پاياني سال ۱۳۹۵ خواند و تاكيد كرد كه اين امر با لحاظ ضرورت حفظ ماهيت پژوهشي و تداوم فعاليتهاي برنامه ريزي شده بنياد صورت گرفته است.

معاون پژوهشي وزير علوم، تحقيقات و فناوري با اشاره به ماهيت دانشنامه نگاري، مشاركت ديگر نهادهاي علمي و پژوهشي كشور در فعاليت هاي بنياد را خواستار شد و گفت صرف سفارش كار به اين نهادها كافي نيست و بنياد بايد محلي براي تبادل افكار و آموخته ها و دانش پژوهشگران رشته و نهادهاي مختلف پژوهشي كشور باشد.

وي ويژگي مهم ديگر دانشنامه نگاري را ضرورت توجه به ظرفيت هاي بين المللي و توليد دانشنامه به زبان هاي زنده دنيا دانست و توجه به ابزارهاي نوين نشر دانش مانند فضاي ديجيتال را بسيار مهم خواند و وظيفه پژوهشگاه در تامين فضاي لازم براي اين هم افزايي را مورد تاكيد قرار داد.

وي در پايان با تقدير مجدد از زحمات دكتر اكبري و همكاران بنياد دانشنامه نگاري، براي دكتر قبادي در سمت سرپرستي بنياد آرزوي توفيق كرد.

در انتهاي مراسم حكم سرپرستي بنياد دانشنامه نگاري به طور رسمي توسط دكتر تسليمي، قائم مقام وزير به جناب آقاي دكتر قبادي اهدا شد و رئيس پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي، رئيس دانشگاه پيام نور و مركز دانشنامه مطالعات بين المللي ورزش و همكاران بنياد دانشنامه نگاري ضمن قدرداني از زحمات دكتر اكبري، هدايايي را به ايشان تقديم كردند.

 

 

 

 

۲۲ مرداد ۱۳۹۶ ۰۹:۵۷
آمار نظرات
میانگین امتیاز کاربران: 0/0 (0 رای)
نظرات کاربران | نظر دهید | امتیاز دهید
فهرست نظرات

هنوز هیچ نظری ارسال نشده است.

نظر جديد

امتیاز شما :
 
نام فرستنده :  
ایمیل :    
عنوان : *
توضیح : *
لطفا کدی را که در شکل زیر می بینید، وارد کنید:
(کوچک یا بزرگ بودن حروف مهم نیست)
  *
 
* = ضروری