اخبار
فرهنگ مدیریت منابع طبیعی منتشر شد.

 

 

 

فرهنگ مدیریت منابع طبیعی
نویسنده: حسین ‌شعبانعلی فمی
ناشر: بنیاد دانشنامه‌نگاری ایران
نوبت چاپ: اول 1000 نسخه
سال انتشار: 1395
بها: 300000 ریال
تعداد صفحات: 361
 
 

منابع طبیعی شامل آب، خاک، هوا، جنگل، مرتع و بیابان است که نقشی حیاتی در توسعة جامعة بشری ایفا می‌کند و پایداری توسعه وابسته به آن است. این منابع ازطریق ایجاد امنیت حیاتی، غذایی و بوم‌شناختی و نیز ایجاد بستر حیات، متعادل‌کنندة بوم‌سازگان و پشتیبانی‌کننده از فرایندهای توسعة کشاورزی تلقی می‌شوند و متعلق به همة نسل‌ها هستند. کاهش فقر، ارتقاء امنیت غذایی، حفاظت از تنوع زیستی و حفظ میراث فرهنگی نیز در ابعاد مختلف وابسته به منابع طبیعی است. هر گونه صدمه و خسارت به این منابع، ناامنی غذایی و کاهش قدرت استقلال کشور را به دنبال دارد و بنابراین مدیریت پایدار و هماهنگ آن ضرورت دارد. مدیریت منابع طبیعی علمی بین‌رشته‌ای است که علاوه‌بر عوامل زیستی، به مسائل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی نیز توجه دارد.

 

     مهم‌ترین مؤلفه در اثربخشی مدیریت منابع طبیعی، انسان و سامانه‌ها و فرایندهای ناشی از حیات اجتماعی است. در واقع، مدیریت منابع طبیعی وابسته به سطح سرمایه انسانی، اجتماعی، سازمانی و مالی است. هر جا که این مؤلفه اساسی مورد غفلت قرار گرفته و به سیستم‌های اجتماعی موجود در بستر منابع طبیعی توجه نشده، تخریب و فرسایش شدت یافته است. هر گونه صدمه به این منابع، ناپایداری معیشت افراد و خانوارهای مذکور را به دنبال دارد.
     در زمینة واژگان فنی و تخصصی، کتاب‌های زیادی تدوین شده که در اختیار علاقه‌مندان قرار دارد. توجه به ابعاد اجتماعی مدیریت منابع طبیعی ازیک‌سو و درک ضرورت و اهمیت موضوع از‌سوی‌دیگر، نگارندگان را بر آن داشت تا این مجموعه را تهیه و در اختیار علاقه‌مندان قرار دهند. با توجه به اهمیت این مقوله، در کتاب پیش‌رو تلاش شده است تا واژگان مرتبط با مدیریت منابع طبیعی به‌صورت یکجا گردآوری و عرضه شود. گزینش و معرفی اصطلاحات، همگی با رویکرد نقش و مشارکت انسان در عرصه‌های منابع طبیعی است و عموماً به مسائل اقتصادی، اجتماعی و مدیریتی مرتبط با این بخش اشاره دارد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

۲۹ خرداد ۱۳۹۵ ۱۴:۱۰
آمار نظرات
میانگین امتیاز کاربران: 0.0 (0 رای)
نظرات کاربران | نظر دهید | امتیاز دهید
فهرست نظرات

هنوز هیچ نظری ارسال نشده است.

نظر جدید

امتیاز شما :
 
نام فرستنده :  
ایمیل :    
عنوان : *
توضیح : *
لطفا کدی را که در شکل زیر می بینید، وارد کنید:
(کوچک یا بزرگ بودن حروف مهم نیست)
  *
 
* = ضروری