اخبار
دانشنامه خليج فارس در دو جلد منتشر شد.
دانشنامه خليج فارس، جديدترين اثر بنياد دانشنامه‌نگاري ايران در دو جلد به چاپ رسيد.

معرفي جايگاه، سابقه تاريخي، موقعيت بسيار مهم ژئوپلتيك و نقش راهبردي برخي از مناطق ايران، از جمله »خليج‌فارس«بنياد دانشنامه‌نگاري را موظف كرد تا در راستاي رسالت علمي- پژوهشي خويش، به تأليف دانشنامه‌اي موسوم به »خليج فارس« اقدام نمايد. به‌ شيوه بنياد، پس از تشكيل دبيرخانه، تعيين شوراي علمي گام نخست اين مأموريت سترگ علمي بود. از حوزه‌ها و ساحت‌هاي گوناگون، البته متناسب با گستردگي و تنوع محور‌ها و رشته‌هاي مرتبط با »خليج فارس« يازده نفر به‌عنوان شوراي علمي معرفي شدند و از آن ميان يك نفر دبير علمي معين شد. شناسايي و تعيين مداخل، چندين جلسه شوراي علمي را گرد يك ميز نشاند. هر يك از اعضاي شوراي علمي متناسب با تخصص خويش، چند عنوان را پيشنهاد دادند. ابتدا سعي شد عناوين و موضوعاتي كه در معرفي هرچه جامع‌تر خليج‌فارس موجب غنا و جامعيت اثر شود، مطرح گردد. پس از پردازش عناوين پيشنهادي مدخل‌هاي اصلي و مهم به تصويب شوراي علمي رسيد. مثل ساير دانشنامه‌ها سه نوع مدخل را در نظر داشتيم: 1- مدخل كوتاه (تا 500 واژه)، 2- مدخل متوسط (از 500 تا 1500 واژه) و 3- مدخل بلند (از 1500 تا 5000 واژه و بيش از آن).

اميد داريم تأليف اين اثر كه بي‌ترديد تاكنون جامع‌ترين اثر تأليفي در معرفي »خليج‌ فارس« از نوع دانشنامه است، بتواند به نيازهاي اصحاب و ارباب تحقيق پاسخ قانع‌كننده بدهد. گرچه مي‌دانيم نيات پليد و شيطاني برخي از كشورهاي همسايه »خليج هميشه فارس« به قدري عميق است كه با آثار علمي ديگر منافع استكبار جهاني را كنار نمي‌گذارند، اما اميد داريم با ترجمه اين اثر، به زبان‌هاي عربي و انگليسي چشم بصيرت‌شان باز شود و از تحريف حتي نام ديرينه و تاريخي خليج فارس بپرهيزند و به جاي تعصبات كور دورة‌ جاهليت، چشم به روي واقعيت‌هاي موجود باز كنند. مدارك، اسناد تاريخي و آثار باستان‌شناسي و پيشينه چند هزار ساله، دال بر اصالت خليج فارس به‌قدري متعدد، قوي و معتبر است كه بيگانگان در واقع با جعل اسم خليج فارس گرد امر محال مي‌گردند و خدا را شكر كه كاري از پيش نخواهند برد.

آنچه در اين اثر به پيشگاه مخاطبين تقديم مي‌شود در بردارندة 711 مقاله به‌همراه تصوير، نقشه، جدول و نمودار است. مقالاتي پيرامونِ كشورها، استان‌ها، شهرها، شخصيت‌هاي سياسي، فرهنگي- علمي، جهانگردان، كتاب‌ها، جنگ‌ها، پيمان‌نامه‌ها، سازمان‌ها و نهادهاي ملي و جهاني، جشن‌ها، اساطير، فرقه‌ها و... در اين دانشنامه آمده است. مقالات به ترتيب حروف الفبا تنظيم شده و هر مقاله به يكي از موضوعات مرتبط اختصاص يافته است. حجم مقالات، بسته به موضوع و ميزان اهميت هر مدخل، متفاوت است.

اميد است اقبال جامعه علمي ايران از اين اثر، آتش شوق را درونمان روشن نگه دارد تا در ويراست‌هاي بعد بتوانيم به رفع نواقص و تكميل اين دانشنامه بپردازيم.

 

 

۲۶ اسفند ۱۳۹۴ ۱۱:۰۷
آمار نظرات
میانگین امتیاز کاربران: 0/0 (0 رای)
نظرات کاربران | نظر دهید | امتیاز دهید
فهرست نظرات
درخواست ۱ خرداد ۱۳۹۶
با عرض سلام و خسته نباشيد بالاخره بعد از سالها انتظار كه كم كم داشت رنگ نااميدي بخود ميگرفت امروزه متوجه شدم دانشنامه ي خليج فارس كه بنده سه مقاله براي آن نوشته بودم و مورد تاييد نهايي قرار گرفته بود به زيور طبع آراسته گرديده ،ضمن عرض تبريك به دست اندر
كاران محترم مي خواستم بدانم نحوه ي تهيه ي نسخه اي از اين دانشنامه چگونه است .با سپاس
تعداد نمایش:۱
۱ مورد، صفحه ۱ از ۱.


نظر جديد

امتیاز شما :
 
نام فرستنده :  
ایمیل :    
عنوان : *
توضیح : *
لطفا کدی را که در شکل زیر می بینید، وارد کنید:
(کوچک یا بزرگ بودن حروف مهم نیست)
  *
 
* = ضروری