اخبار
دانشنامه خلیج فارس در دو جلد منتشر شد.
دانشنامه خلیج فارس، جدیدترین اثر بنیاد دانشنامه‌نگاری ایران در دو جلد به چاپ رسید.

معرفی جایگاه، سابقه تاریخی، موقعیت بسیار مهم ژئوپلتیک و نقش راهبردی برخی از مناطق ایران، از جمله »خلیج‌فارس«بنیاد دانشنامه‌نگاری را موظف کرد تا در راستای رسالت علمی- پژوهشی خویش، به تألیف دانشنامه‌ای موسوم به »خلیج فارس« اقدام نماید. به‌ شیوه بنیاد، پس از تشکیل دبیرخانه، تعیین شورای علمی گام نخست این مأموریت سترگ علمی بود. از حوزه‌ها و ساحت‌های گوناگون، البته متناسب با گستردگی و تنوع محور‌ها و رشته‌های مرتبط با »خلیج فارس« یازده نفر به‌عنوان شورای علمی معرفی شدند و از آن میان یک نفر دبیر علمی معین شد. شناسایی و تعیین مداخل، چندین جلسه شورای علمی را گرد یک میز نشاند. هر یک از اعضای شورای علمی متناسب با تخصص خویش، چند عنوان را پیشنهاد دادند. ابتدا سعی شد عناوین و موضوعاتی که در معرفی هرچه جامع‌تر خلیج‌فارس موجب غنا و جامعیت اثر شود، مطرح گردد. پس از پردازش عناوین پیشنهادی مدخل‌های اصلی و مهم به تصویب شورای علمی رسید. مثل سایر دانشنامه‌ها سه نوع مدخل را در نظر داشتیم: 1- مدخل کوتاه (تا 500 واژه)، 2- مدخل متوسط (از 500 تا 1500 واژه) و 3- مدخل بلند (از 1500 تا 5000 واژه و بیش از آن).

امید داریم تألیف این اثر که بی‌تردید تاکنون جامع‌ترین اثر تألیفی در معرفی »خلیج‌ فارس« از نوع دانشنامه است، بتواند به نیازهای اصحاب و ارباب تحقیق پاسخ قانع‌کننده بدهد. گرچه می‌دانیم نیات پلید و شیطانی برخی از کشورهای همسایه »خلیج همیشه فارس« به قدری عمیق است که با آثار علمی دیگر منافع استکبار جهانی را کنار نمی‌گذارند، اما امید داریم با ترجمه این اثر، به زبان‌های عربی و انگلیسی چشم بصیرت‌شان باز شود و از تحریف حتی نام دیرینه و تاریخی خلیج فارس بپرهیزند و به جای تعصبات کور دورة‌ جاهلیت، چشم به روی واقعیت‌های موجود باز کنند. مدارک، اسناد تاریخی و آثار باستان‌شناسی و پیشینه چند هزار ساله، دال بر اصالت خلیج فارس به‌قدری متعدد، قوی و معتبر است که بیگانگان در واقع با جعل اسم خلیج فارس گرد امر محال می‌گردند و خدا را شکر که کاری از پیش نخواهند برد.

آنچه در این اثر به پیشگاه مخاطبین تقدیم می‌شود در بردارندة 711 مقاله به‌همراه تصویر، نقشه، جدول و نمودار است. مقالاتی پیرامونِ کشورها، استان‌ها، شهرها، شخصیت‌های سیاسی، فرهنگی- علمی، جهانگردان، کتاب‌ها، جنگ‌ها، پیمان‌نامه‌ها، سازمان‌ها و نهادهای ملی و جهانی، جشن‌ها، اساطیر، فرقه‌ها و... در این دانشنامه آمده است. مقالات به ترتیب حروف الفبا تنظیم شده و هر مقاله به یکی از موضوعات مرتبط اختصاص یافته است. حجم مقالات، بسته به موضوع و میزان اهمیت هر مدخل، متفاوت است.

امید است اقبال جامعه علمی ایران از این اثر، آتش شوق را درونمان روشن نگه دارد تا در ویراست‌های بعد بتوانیم به رفع نواقص و تکمیل این دانشنامه بپردازیم.

 

 

۲۶ اسفند ۱۳۹۴ ۱۱:۰۷
آمار نظرات
میانگین امتیاز کاربران: 0.0 (0 رای)
نظرات کاربران | نظر دهید | امتیاز دهید
فهرست نظرات
درخواست ۱ خرداد ۱۳۹۶
با عرض سلام و خسته نباشید بالاخره بعد از سالها انتظار که کم کم داشت رنگ ناامیدی بخود میگرفت امروزه متوجه شدم دانشنامه ی خلیج فارس که بنده سه مقاله برای آن نوشته بودم و مورد تایید نهایی قرار گرفته بود به زیور طبع آراسته گردیده ،ضمن عرض تبریک به دست اندر
کاران محترم می خواستم بدانم نحوه ی تهیه ی نسخه ای از این دانشنامه چگونه است .با سپاس
تعداد نمایش:۱
۱ مورد، صفحه ۱ از ۱.


نظر جدید

امتیاز شما :
 
نام فرستنده :  
ایمیل :    
عنوان : *
توضیح : *
لطفا کدی را که در شکل زیر می بینید، وارد کنید:
(کوچک یا بزرگ بودن حروف مهم نیست)
  *
 
* = ضروری