اخبار
فرهنگ توصيفي پژوهش منتشر شد.
انتشار فرهنگ توصيفي پژوهش در بهمن ماه 1394.

فرهنگ توصيفي پژوهش

ناشر: بنياد دانشنامه‌نگاري ايران

 مؤلف: محمدعلي سلماني ندوشن

نوبت چاپ: اول

سال انتشار: 1394

بها: 200.000 ريال

تعداد صفحات: 16+ 206

 

فرهنگ توصيفي پژوهش به‌منظور گردآوري مطالب پراكنده‌اي به رشته تحرير درآمد كه در كتب، مقالات و ساير منابع مرتبط با امر پژوهش به چشم مي‌خورند. در اين اثر، تعريف و توصيف‌هاي دقيق واژگان تخصصي حوزه پژوهش، اعم از واژگان تخصصي حوزه پژوهش‌هاي كمّي و كيفي، گردآوري گرديده و در 1192 مدخل در اختيار دانشگاهيان، پژوهشگران و ساير علاقه‌مندان به پژوهش قرار گرفته است.

     در تدوين اين اثر، منابع مكتوب و آن‌لاين بسياري به‌كار گرفته شد كه شامل كليه كتاب‌ها، مقالات و آثار مرجع و تخصصي بودند كه تا به امروز در حوزه‌هاي مختلف علم به زبان‌هاي فارسي و يا انگليسي منتشر شده و در دسترس مؤلف بودند. علاوه‌بر منابع آن‌لاين، مؤلف در مجموع به مطالعه 129 عنوان كتاب به زبان انگليسي و 138 عنوان كتاب به زبان فارسي نيز پرداخته و از آنها در تأليف اين اثر استفاده نمود.

     در تدوين مداخل اين اثر، نهايت سعي مؤلف بر آن بود كه ايجاز رعايت گردد و با حداقل واژگان، روشن‌ترين و دقيق‌ترين تعاريف ارائه گردند. در مواردي نيز بنا به ضرورت مثال‌هايي روشن مورد استفاده قرار گرفت كه براي فهم برخي مفاهيم غامض، به‌ويژه در حيطه مفاهيم آماري، حياتي بودند.

     در اين كتاب، علاوه‌بر بخش توصيفي كه در آن مداخل توصيف شده به صورت الفبايي و بر اساس الفباي زبان انگليسي مرتب گرديده‌اند، بخشي نيز به واژه‌نامه اختصاص داده شده است كه در آن واژگان تخصصي حوزه پژوهش به زبان انگليسي و معادل‌هاي فارسي آنها به‌صورت الفبايي و برمبناي الفباي زبان فارسي مرتب گرديده‌اند. اين امر نيز به جست‌وجوي سريع‌تر تعاريف و مداخل مي‌انجامد.

     اميد است اين اثر كمكي هر چند اندك به پژوهشگران و متخصصين و علاقه‌مندان به حوزه پژوهش باشد.

۲۸ بهمن ۱۳۹۴ ۱۰:۰۷
آمار نظرات
میانگین امتیاز کاربران: 0/0 (0 رای)
نظرات کاربران | نظر دهید | امتیاز دهید
فهرست نظرات
پژوهش ۷ اسفند ۱۳۹۴
سلام.جاي چنين اثري كه اكنون در كشور ما پژؤهش جاي خود را به جزوه نويسي داده است خالي بود.به ويژه كه فروش پايلن نامه و مقاله امري عادي شده ،حتي استاد راهنما براي دانشجويش پايان نامه مينويسد.
تعداد نمایش:۱
۱ مورد، صفحه ۱ از ۱.


نظر جديد

امتیاز شما :
 
نام فرستنده :  
ایمیل :    
عنوان : *
توضیح : *
لطفا کدی را که در شکل زیر می بینید، وارد کنید:
(کوچک یا بزرگ بودن حروف مهم نیست)
  *
 
* = ضروری