اخبار
فرهنگ توصیفی پژوهش منتشر شد.
انتشار فرهنگ توصیفی پژوهش در بهمن ماه 1394.

فرهنگ توصیفی پژوهش

ناشر: بنیاد دانشنامه‌نگاری ایران

 مؤلف: محمدعلی سلمانی ندوشن

نوبت چاپ: اول

سال انتشار: 1394

بها: 200.000 ریال

تعداد صفحات: 16+ 206

 

فرهنگ توصیفی پژوهش به‌منظور گردآوری مطالب پراکنده‌ای به رشته تحریر درآمد که در کتب، مقالات و سایر منابع مرتبط با امر پژوهش به چشم می‌خورند. در این اثر، تعریف و توصیف‌های دقیق واژگان تخصصی حوزه پژوهش، اعم از واژگان تخصصی حوزه پژوهش‌های کمّی و کیفی، گردآوری گردیده و در 1192 مدخل در اختیار دانشگاهیان، پژوهشگران و سایر علاقه‌مندان به پژوهش قرار گرفته است.

     در تدوین این اثر، منابع مکتوب و آن‌لاین بسیاری به‌کار گرفته شد که شامل کلیه کتاب‌ها، مقالات و آثار مرجع و تخصصی بودند که تا به امروز در حوزه‌های مختلف علم به زبان‌های فارسی و یا انگلیسی منتشر شده و در دسترس مؤلف بودند. علاوه‌بر منابع آن‌لاین، مؤلف در مجموع به مطالعه 129 عنوان کتاب به زبان انگلیسی و 138 عنوان کتاب به زبان فارسی نیز پرداخته و از آنها در تألیف این اثر استفاده نمود.

     در تدوین مداخل این اثر، نهایت سعی مؤلف بر آن بود که ایجاز رعایت گردد و با حداقل واژگان، روشن‌ترین و دقیق‌ترین تعاریف ارائه گردند. در مواردی نیز بنا به ضرورت مثال‌هایی روشن مورد استفاده قرار گرفت که برای فهم برخی مفاهیم غامض، به‌ویژه در حیطه مفاهیم آماری، حیاتی بودند.

     در این کتاب، علاوه‌بر بخش توصیفی که در آن مداخل توصیف شده به صورت الفبایی و بر اساس الفبای زبان انگلیسی مرتب گردیده‌اند، بخشی نیز به واژه‌نامه اختصاص داده شده است که در آن واژگان تخصصی حوزه پژوهش به زبان انگلیسی و معادل‌های فارسی آنها به‌صورت الفبایی و برمبنای الفبای زبان فارسی مرتب گردیده‌اند. این امر نیز به جست‌وجوی سریع‌تر تعاریف و مداخل می‌انجامد.

     امید است این اثر کمکی هر چند اندک به پژوهشگران و متخصصین و علاقه‌مندان به حوزه پژوهش باشد.

۲۸ بهمن ۱۳۹۴ ۱۰:۰۷
آمار نظرات
میانگین امتیاز کاربران: 0.0 (0 رای)
نظرات کاربران | نظر دهید | امتیاز دهید
فهرست نظرات
پژوهش ۷ اسفند ۱۳۹۴
سلام.جای چنین اثری که اکنون در کشور ما پژؤهش جای خود را به جزوه نویسی داده است خالی بود.به ویژه که فروش پایلن نامه و مقاله امری عادی شده ،حتی استاد راهنما برای دانشجویش پایان نامه مینویسد.
تعداد نمایش:۱
۱ مورد، صفحه ۱ از ۱.


نظر جدید

امتیاز شما :
 
نام فرستنده :  
ایمیل :    
عنوان : *
توضیح : *
لطفا کدی را که در شکل زیر می بینید، وارد کنید:
(کوچک یا بزرگ بودن حروف مهم نیست)
  *
 
* = ضروری