کارگاه رویکرد میان رشته ای به خویشاوندی زبان‌ها

کارگاه رویکرد میان رشته ای به خویشاوندی زبان‌ها

کارگاه رویکرد میان رشته ای به خویشاوندی زبان‌ها  4 دی ماه 98 در پژوهشکده دانشنامه نگاری برگزار شد.

در ابتدای کارگاه دکتر آزیتا افراشی به بررسی پدیده همگانی ها و تفاوت ها در زبان های مختلف دنیا پرداخت و تلاش کرد تا با ذکر مثال هایی از زبان های مختلف دنیا  به این پرسش پاخ دهد که این همگانی ها و تفاوت ها چگونه در قالب رویکرد شناختی به زبان تبیین می گردند. دکتر افراشی  همچنین به بحث درباره چندمعنایی افعال حسی در زبان های مختلف دنیا پرداخت و آن را به عنوان ابزاری جهت رده شناسی معنایی زبان های مختلف دنیا معرفی کرد.

سخنران دوم این کارگاه دکتر حجت اسدیان،  فیلسوف و ریشه شناس برجسته کشورمان بودند. موضوع مورد بحث دکتر اسدیان دستاوردهای ژنتیک و خانوداه های زبانی بود. ایشان که از اندک متخصصین فعال در حوزه ریشه شناسی است که به طور خاص به نظریه زبان مادر جهانی پرداخته است، در این سخنرانی تلاش کرد تا به تبیین نسبت بین ژن، زبان و خانواده های زبانی در دنیا بپردازد و خاستگاه  برخی واژه های امروزی را در زبان های باستانی بشر بررسی کند.

سومین سخنرانی این نشست به دکتر احمد پاکتچی تعلق داشت که به علت کمبود وقت به جلسه ای دیگر موکول شد. در پایان نشست جلسه پرسش و پاسخ با حضور هرسه سخنران برگزار گردید. همچنین قرار شد تا به زودی کارگاهی با همین مضمون مجددا برگزار گردد تا مطالب ناگفته در آن مطرح گردد.

زمان این کارگاه به اطلاع علاقمندان خواهد رسید.

۷ دی ۱۳۹۸ ۱۵:۰۲
تعداد بازدید : ۲۶۱
کد خبر : ۸۷

  • کارگاه خویشاوندی زبان ها3

  • کارگاه خویشاوندی زبان ها2

  • کارگاه خویشاوندی زبان ها1

  • کارگاه خویشاوندی زبان ها5

Loading

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید