برگزاری گارگاه ایرانشناسی

برگزاری گارگاه ایرانشناسی برای شرق شناسان روسی

برگزاری گارگاه ایرانشناسی برای شرق شناسان روسی
برگزاری گارگاه ایرانشناسی برای شرق‌شناسان روسی
کارگاه ایرانشناسی برای شرق‌شناسان روسی روز سه شنبه 16 مهرماه در محل پژوهشکده دانشنامه نگاری برگزار شد. این کارگاه به تدریس دکتر احمد پاکتچی برای جمعی از دانشجویان و شرق‌شناسان روسی برگزار شد. در این کارگاه که در حیطه مطالعات قرآنی برگزار گشت، به مسئله فهم قرآن در مواجه با مدرنیته پرداخته شد. چکیده مطالبی که در این کارگاه مطرح گشت به شرح زیر است:
عالمان ایران معاصر همگام با دیگر عالمان جهان اسلام، با مسئله فهم قرآن و مطالعات قرآنی مواجه بوده‌اند؛ مواجه شدن با مدرنیته ضرورت بازنگری در فهم دین و اندیشه دینی را فراهم آورده است و بازنگری و بازفهمی دین لازمه‌اش فاصله گرفتن از فهم سنتی رایج در قرون گذشته و رسیدن به فهمی از متن مقدس و بازخوانی آن متناسب با شرایط زمانه است. این بازخوانی را می‌توان در دو راستا صورت‌بندی کرد: نخست حل تعارض‌های خوانش سنتی قرآن با مقتضیات عصر حاضر و دیگر کوشش برای استفاده از ظرفیت‌های متن مقدس برای پاسخ‌گویی به مسئله‌هایی که در سنت تفسیری اصلاً بدان پرداخته نشده است.
در ایران معاصر چه در محافل دانشگاهی و چه حوزوی به بازخوانی قرآن کریم با این دو رویکرد توجه ویژه‌ای شده است. بی‌شک بخشی از این بازخوانی در قالب تفسیر قرآن خود را نشان می‌دهد و پرداختن به نیازهای جامعه مدرن، موجب رشد گونه‌هایی از تفسیر، به‌ویژه تفسیر موضوعی شده است. موضوع تعمیم فهم قرآن در سطح جامعه یا به‌اصطلاح تدبر مسئله دیگری است که در دستور کار قرآن پژوهان معاصر بوده است. اما از آنجا که بازخوانی قرآن نیازمند بازاندیشی درباره چیستی قرآن، جایگاه استنادی آن و زبان آن است، گسترش دامنه در مطالعات قرآنی و مطرح شدن اندیشه‌های نو در این باره نیز به طور مشهودی دیده می‌شود.
این کارگاه به زبان روسی برای شرکت کنندگان برگزار شد.

۲۰ مهر ۱۳۹۸ ۱۰:۳۷
تعداد بازدید : ۳۱۱
کد خبر : ۸۱

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید