برگزاری سی و نهمین سال پیروزی انقلاب اسلامی با سخنرانی دکتر اشرف بروجردی

برگزاری سی و نهمین سال پیروزی انقلاب اسلامی با سخنرانی دکتر اشرف بروجردی

 

 

مراسم گرامیداشت سی و نهمین سال پیروزی انقلاب اسلامی با سخنرانی دکتر اشرف بروجردی، رییس سازمان کتابخانه و اسناد ملی ایران برگزار شد.

در ابتدای این جلسه، دکتر قبادی با خیرمقدم به دکتر بروجردی، چهل سالگی انقلاب اسلامی را فرصتی برای بازشناسی وجوه مختلف آن دانست و علوم انسانی را از این جهت دارای ظرفیت های بازاندیشی انتقادی برای تقویت نقاط قوت و برطرف کردن نقاط ضعف انقلاب معرفی کرد که لازم است این ظرفیت ها بالفعل شود.

در ادامه جلسه، دکتر بروجردی با تبریک دهه فجر انقلاب اسلامی، موضوع سخنرانی خود را نه ذکر خاطرات، که تامل در شرایط پدید آورنده انقلاب و ویژگی های جامعه انقلابی بیان کرد.

وی با اشاره به وقوع انقلاب در ایران در آن زمان، امری اجتناب ناپذیر بود که به واسطه وجه مسلمان بودن جامعه، ناگزیر وجه اسلامی به خود گرفت. در این میان، وجود انسجام در بدنه انقلابیون و برخورداری از رهبری قدرتمند باعث شد در گام های بعدی، مانند جنگ تحمیلی این وجه برجسته تر شود.

رییس کتابخانه ملی، خواست آزادی و ایجاد تغییرات را مهم ترین خواسته مردم انقلابی دانست که در طول تاریخ معاصر ایران، همواره مطالبه مردم از حکومت بوده است. و آنچه تحقق این مطالبه را ممکن میکرد، وجود حس ایثار و فداکاری در میان انقلابیون بود که این حس در نتیجه وجود آرمان مشترک تاسیس حکومت اسلامی در میان آنها پدید آمده بود.

دکتر بروجردی وظیفه کنونی مردم را حفاظت و حراست از این رویداد تاریخی بیان کرد و با اشاره به اینکه هر رویدادی ممکن است برخی پیامدهای نامقبول هم داشته باشد، آرمان مقدس و محوری انقلاب را حفظ کرامت انسانی دانست که همچنان ارزشی انسانی است که نیازمند پایمردی و ایثار است و در این راه باید برای مواجهه با دشواری های این تجربه آمادگی داشت که چنین امری با اتکا به همت ملی و دینی ممکن است.

دکتر بروجردی با اشاره به حوادث سال های نخست دهه ٦٠ و آسیب های متعددی که در نتیجه ترور و خشونت به سرمایه های انسانی کشور وارد شد، بازآفرینی این سرمایه را مستلزم عرضه دستاوردها و اندیشه ها به نسل جوان دانست و در این میان، وظیفه بنیاد دانشنامه نگاری و پژوهشگران آن را نشر دانش و یافته های علمی بیان کرد که در نتیجه به اشتراک گذاری این دستاوردها با نسل جوان، می توان به خلق اندیشه های جدید امیدوار بود.

وی با بیان اینکه نیاز امروز جامعه ایران، برخورداری از اقتدار در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی و نظامی است، رابطه دولت و ملت را در این زمینه متقابل دانست و بر ضرورت مشارکت عمومی در این امر تاکید کرد.

 

پس از سخنرانی دکتر بروجردی، حاضران با طرح پرسش و دیدگاه های خود، با ایشان به گفتگو پرداختند.

 

ph2

 

ph1

 

ph4

۲۱ بهمن ۱۳۹۶ ۱۵:۳۵
تعداد بازدید : ۴۵۶
کد خبر : ۶۷

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید