مراسم تودیع جناب آقای دکتر پاکتچی

مراسم تودیع جناب آقای دکتر پاکتچی

«بسمه تعالی»

 

مراسم تودیع آقای دکتر پاکتچی

 

 

مراسم تودیع جناب آقای دکتر پاکتچی، سرپرست پژوهشکده دانشنامه نگاری،با تلاوت قرآن و سرود ملی آغاز شد. در ابتدا آقای دکتر قبادی رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با تلاوت سوره مبارکه کوثر و یادی از بزرگ بانوی اسلام حضرت فاطمه زهرا (س) و تسلیت ایام فاطمیه و آرزوی سلامتی برای همکاران سخنان خود را درباره آقای دکتر پاکتچی آغاز نمودند. دکتر قبادی ایشان را علامه‌ای متضلّع و دانشمندی توانا خطاب نمودند و با بیان این بیت شعر از شاعر بزرگ متنبی به سخنان خود در این باب ادامه دادند.

إِذا غامَرتَ فی شَرَفٍ مَرومٍ      فَلا تَقنَع بِما دونَ النُجومِ

دکتر قبادی استعداد و توانایی خدادادی در شکوفایی و رشد در عرصه‌های مختلف علمی را نکته‌ای مهم دانستند ولی همت را والاتر از آن متذکر شدند. ایشان همت والای آقای دکتر پاکتچی را مثال زده و ایشان را تجمیع تهذیب، تخلق، دانش، وفاداری، صداقت و بسیار فعال در امور اجرایی دانستند و از ایشان به عنوان انسانی در نهایت توجه و تعهد یاد کردند. به گفته دکتر قبادی، شکوفایی پروژه‌ها و محصولات بین‌المللی شده پژوهشکده دانشنامه‌نگاری محک خوبی است برای توان و دقت اجرایی ایشان.

ایشان در ادامه سخنان خود درباره تلاش‌های جناب دکتر پاکتچی در پژوهشکده دانشنامه نگاری فرمودند: میراث ماندگار ایشان در این مجموعه به جا مانده است که امیدوارم بتوان قدر شخصیت معتدل، خردورز، دغدغه‌مند در علم و عمل و ایثارگرانه ایشان را دانست. دکتر پاکتچی علاوه بر دغدغه‌های علمی خود را وقف در امور اجرایی نیز می کردند.

دکتر قبادی بسیار اظهار خوشنودی و خرسندی نمودند که آقای دکتر پاکتچی از پژوهشگاه به این مقام منصوب شدند. در ادامه دکتر قبادی خاطرنشان کردند که انشالله همکاری علمی ایشان با پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی ادامه خواهد داشت و ابراز امیداری کردند که بتوانند در مدت حضور ایشان در این منصب کرسی یونسکو را در پژوهشگاه راه‌اندازی کنند. ایشان بیان نمودند که مسؤولیت‌های جانبی علمی که به ایشان واگذار شده در رابطه با تمدن نوین اسلامی انشالله با توجه به روان بودن ارتباطات در فضای مجازی ادامه پیدا خواهد کرد.

دکتر قبادی فرمودند: برای این انتخاب و کارنامه علمی درخشان ایشان باید به جناب وزیر علوم و پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و پژوهشکده دانشنامه‌نگاری تبریک گفت.

آقای دکتر ملایی، معاون پژوهشی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی نیز طی سخنانی احساس قلبی خود را نسبت به آقای دکتر پاکتچی اظهار نمودند و ایشان را نمونه والای یک انسان فرزانه و فرهیخته دانستند. ایشان در ادامه با توصیف خصوصیات علمی و اخلاقی ایشان، به ارایه مثالی از ماکس وبر پرداختند که تعبیری به عنوان دانشمند و سیاستمدار دارد، یعنی کسی که هم محقق است و هم مدیرکه به ندرت این دو ویژگی در یک انسان جمع می‌آید. به اعتقاد دکتر ملایی، دکتر پاکتچی ترکیب متوازنی از هر دو هم دانشمند و هم مدیری توانمند و خلاق هستند.

 ایشان در ادامه فرمودند: خدا را شکر می‌کنیم که مسؤلین جمهوری اسلامی ایران و کارگزاران امر توانستند ایشان را کشف و بر این مسند انتخاب کنند و برای ایشان هم آرزوی موفقیت در مسؤلیت محوله را دارم. آقای دکتر پاکتچی یک الگوی کامل از یک میدان وسیع مطالعات میان‌رشته‌ای هستند. در حوزه های مختلف مداخل، کتب و مقاله‌هایی را تدوین کرده‌اند و سخن گفتن با او انسان را با حوزه‌های مختلف دانش و تفکر آشنا می‌کند؛ به ویژه جایگاه ایشان در دانشنامه رفیع است به طوری که همیشه با دیدن ایشان یاد دانشنامه می‌افتادم، دایره المعارفی سیار از علوم و دانش‌های مختلف. ایشان پیچیده‌ترین مباحث و مضامین علمی را به ساده‌‌ترین و مؤدبانه‌ترین شکل و زبان انتقال می‌دادند و نظمی که داشتند همه نشانه‌ای از فرزانگی ایشان است. دکتر ملایی با آرزوی توفیق برای ایشان سخن خود را به پایان بردند.

سپس دکتر پاکتچی به ایراد سخنان خود پرداختند. ایشان با تشکر از ریاست پژوهشگاه، دوران فعالیت خود در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و پژوهشکده دانشنامه‌نگاری را تجربه‌ای خوب و لذتبخش دانستند و خاطر نشان کردند، همانطور که در قبال این کشور وظایفی دارم در قبال خانوادة پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی هم وظایفی دارم که حتماً انجام خواهم داد.

ایشان عنوان کردند: خداحافظی نخواهم کرد، به مأمورتی خواهم رفت و همیشه با پژوهشگاه در ارتباط خواهم بود. در این مدت برای من دوره کارآموزی خوبی بود و توفیق همکاری نزدیک با آقای دکتر قبادی و ظرافت و نکته‌سنجی‌ایشان، درایت و سیاست و درک محیطی که در آن قرار دارد و افرادی که با آنها کار میکنند، مطالبی نیست که در دوره‌های درسی بتوان آموخت و من این امور از ایشان آموختم و از آقایان ملایی،‌ قنبرلو، پارساپور و همکاران تقدیر و تشکر نمودند.

دکتر پاکتچی در ادامه سخنان خو فرمودند: در طول این مدت که در پژوهشکده بودم صمیمت دراین مجموعه موج میزد. ما خانواده‌ای صمیمی هستیم و شاید فاصله فیزیکی بین ما باشد ولی این دوستی باید حفظ شود و هر کسی جایگاه خود را دارد و بجای شخصیت حقوقی افراد با شخصیت حقیقی آنها که ماندگار است ارتباط داشتیم و امیدوارم تا همیشه پایدار باشد و تمام تلاشم بر این است که طبق فرمایش آقای دکتر قبادی عرصه‌های چون کرسی، کارگاه‌های مشترک، وبینارهای مشترک،‌ دعوت‌های‌متقابل و دعوت ‌از اساتید را با یونسکو داشته باشیم و برای رشد و تعالی پژوهشگاه در عرصه بین‌المللی نهایت تلاشم را در این راستا خواهم کرد.

در ادامه برنامه خانم دکتر فروغ پارسا، خانم دکتر مریم کامیار، خانم دکتر گل‌انمدام شریفی و آقای مهدی جعفری نیز تشکر و احساس قلبی خود را نسبت به آقای دکتر پاکتچی ابراز داشتند.

 در این مراسم دکتر پاکتچی، با الواح و هدایایی از جانب آقای دکتر حسینعلی قبادی ریاست پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و همکاران پژوهشکده مطالعات قرآنی مورد تقدیر و تشکر قرار گرفتند.

 

 

 

 

 

                                                                                                             تنظیم: لیزا افشارتاجری

                                                                                                روابط عمومی پژوهشکده دانشنامه‌نگاری

                                                                                                               30دی 1399

 

۳۰ دی ۱۳۹۹ ۱۳:۴۲
تعداد بازدید : ۷۱۱
کد خبر : ۱۴۴

  • مراسم تودیع3

  • مراسم تودیع2

  • مراسم تودیع1

  • مراسم تودیع دکتر پاکتچی

Loading

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید