نشست مشترک مسئولان پژوهشکده دانشنامه‌نگاری با مسئولان و دست‌اندرکاران پژوهشگاه دفاع مقدس

نشست مشترک مسئولان پژوهشکده دانشنامه‌نگاری با مسئولان و دست‌اندرکاران پژوهشگاه دفاع مقدس

نشست مشترک مسئولان پژوهشکده دانشنامه‌نگاری با مسئولان و دست‌اندرکاران پژوهشگاه دفاع مقدس
این جلسه در روز دوشنبه 26 خرداد 1399 از ساعت 8:30 تا 10:30 درسالن جلسات برگزار شد.
در این جلسه ابتدا دکتر اصغر اسمعیلی در گزارشی به معرفی پژوهشکده و فعالیت‌های مختلف آن و همچنین آثار تولید‌شده و زمینه‌های همکاری با سایر سازمان‌ها از جمله پژوهشگاه دفاع مقدس پرداختند و بر لزوم همکاری دو مجموعه در تولید دانشنامه دفاع مقدس تأکید کردند.
 پس از آن خانم دکتر ابراهیمی، مدیر کاربردی‌سازی پژوهشگاه علوم انسانی به تشریح فعالیت‌های مرکز کاربردی علوم انسانی پرداختند و از نحوه همکاری ها و قراردادهای کارفرمایی و مشترک سخن به میان آوردند.
 سپس آقای دکتر حسنی از آقای دکتر پاکتچی تقاضا کردند عوامل پیش‌برنده و موانع دانشنامه‌نگاری را تشریح کنند. دکتر پاکتچی به اصول مختلف فن دانشنامه‌نگاری و به چینش و سازمان دهی مقالات دانشنامه‌ای اشاره کردند. دکتر پاکتچی همچنین به چگونگی گنجایش مطالب فراوان در هر مقاله دانشنامه‌ای پرداخت. وظیفه اطلاع رسانی دانشنامه از دیگر مطالبی بود که دکتر پاکتچی بر آن تأکید کردند و به ارزش ارتباطی و اقنایی مقالات دانشنامه‌ای اشاره کردند؛ ایشان سپس به ساختار منسجم مقالات دانشنامه‌ها پرداختند و بر آموزش این قواعد تأکید داشتند. دکتر پاکتچی با اشاره به اینکه 80 سال دانشنامه‌نگاری در ایران تجارب ارزشمندی را در اختیار عموم علاقه‌مندان قرار داده است و توجه به این مسئله عامل رشد و توفیق و عدم توجه به آن شکست در دانشنامه‌نگاری را موجب می‌شود. افزودند الان بیش از 300 دانشنامه در کشور در حال نگارش است که بی توجهی به مسائل فنی، برخی از آنها را با عدم توفیق مواجه کرده است. ایشان به سیاستگذاری در دانشنامه دفاع مقدس پرداختند و افزودند جامعیت، دقت و به روز بودن سه جنبه اصلی در دانشنامه هستند که می‌توانند دانشنامه را موفق یا ناکام جلوه دهند. جمعی بودن کار دایره‌المعارف سازماندهی و مدیریت پژوهش را پیش می‌آورد کخ باید به این مسائل توجه کرد.
 در ادامه دکتر فتح‌اللّهی رئیس پژوهشکدة نظریه‌پردازی سیاسی و انقلاب اسلامی به مباحثی در مورد دانشنامه دفاع مقدس پرداختند و اشاره کردند که در مباحث دفاع مقدس، باید جای تحلیل‌ها باز باشد و باید خود را مستغنی از تحلیل دفاع مقدس ندانیم.
 دکتر نهادی ضمن درخواست تشریح ساختار و سازمان پژوهشکده به این نکات تأکید کردند:
1-تفاهم نامه همکاری بین پژوهشگاه ( علوم انسانی و دفاع مقدس) منعقد شود.
2-بانک اطلاعات دانشنامه‌نویسان در اختیار پژوهشگاه دفاع مقدس قرار گیرد.
3- نشست‌های تخصصی و کارگاه‌های آموزشی برای مؤلفان و مسئولان دانشنامه‌ دفاع مقدس برگزار شود.
دیگر حاضران جلسه: آقایان سردار صبوری، سردار رودکی، سردار کاظمینی، دکتر هاشمی و دکتر نهادی بودند که به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند.۲۶ خرداد ۱۳۹۹ ۱۲:۲۲
تعداد بازدید : ۳۶۳
کد خبر : ۱۲۹

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید