اعلام پیش نشستهای آتی همایش اخلاق، الهیات و بلایای فراگیر

اعلام پیش نشستهای آتی همایش اخلاق، الهیات و بلایای فراگیر

دبیر علمی همایش بین المللی اخلاق، الهیات و بلایای فراگیر پیش نشستهای برگزار شده و نشستهای آتی این همایش را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، همایش بین المللی «اخلاق، الهیات، و بلایای فراگیر» در تیرماه سال جاری به همت دانشکده الهیات و ادیان دانشگاه شهید بهشتی و همکاری بیش از بیست نهاد حوزوی دانشگاهی ملّی و بین المللی برگزار خواهد شد.

رحیم دهقان دبیر علمی این همایش، ضمن بیان این خبر گفت: پیش نشست‌های متعددی به هدف تحلیل ابعاد بلایای فراگیر از منظر اخلاق و الهیات و به منظور ایجاد حساسیت لازم در نهادهای علمی - فرهنگی در حال برگزاری است و با توجه به برخط بودن همایش، تا کنون بخش عمده‌ای از همایش در قالب شش پیش نشست برگزار شده است.

دهقان در مورد برگزاری این همایش گفت: همایش کار خود را به خوبی آغاز کرده و تلاش نموده تا زمینه بازاندیشی و تامّل را در رابطه با حادثه‌ای که در حال حاضر، بیش از دویست و هفتاد هزار انسان را در سراسر جهان به کام مرگ کشانده است فراهم سازد. فرآیند دریافت ایده‌ها و مقالات در حال انجام است و پیش نشست‌های برگزار شده نیز، حساسیت‌هایی را در برخی نهادهای علمی و دانشگاهی ایجاد کرده است. بازخوردها و تحلیل‌هایی که همکاران من از مسائل مطرح در این پیش نشست‌ها داشته‌اند، قابل توجه بوده است. در حقیقت یکی از اهداف جزئی همایش همین بوده که در راستای حساسیت زایی در نهادهای موثّر بکوشد و در این زمینه موفق بوده است.

وی افزود: با توجه به اینکه این همایش، به صورت برخط برگزار می‌شود و امکان تشکیل جلسات هم اندیشی به صورت حضوری را نداریم، تصمیم بر آن شد که با همکاری همکارانمان در کروناوبینار بهشتی، پیش نشستهای متعددی را در قالب پنل‌های همایش برگزار کنیم. هدف ما از برگزاری این پیش نشست‌ها در درجه نخست فراهم ساختن زمینه‌ای برای شنیده شدن سخنان اساتید متخصص و دریافت نظرات آنها ناظر به ریزموضوعات و محورهای همایش در قالب محیط وبیناری است. هدف دیگر ما از این کار، ایجاد فضای گفتگو محور است. در حقیقت یکی از راههای کاستن از آلام و رنج‌ها، گفتگو کردن و هم اندیشی کردن در باب آنهاست که امیدواریم این گفتگوها گامی در این زمینه باشد. دلیل دیگر برگزاری پیش نشست‌ها، آشنا ساختن محققان و دانشجویان با مسائل و موضوعات همایش است. طبیعی است هنگامی که دانشجویان و محققان در جلسات پیش نشست حضور می‌یابند، با شنیدن نظرات اساتید، مسائل جدیدی برای آنها طرح خواهد شد و یا ابعاد متفاوتی از مساله بر آنها مکشوف می‌شود که می‌تواند در زمینه تحقیق به آنها کمک بیشتری کند. این امر در نهایت به این منجر می‌شود که ما یافته‌های تحقیقاتی دقیق‌تری را دریافت کنیم.

دبیر علمی همایش بین المللی «اخلاق، الهیات، و بلایای فراگیر» تصریح کرد: ما سعی کرده‌ایم بلایای فراگیر و به طور خاص بیماری کرونا را از ابعاد مختلف در این پیش نشستها مورد بحث قرار دهیم. اولین پیش نشست ما با عنوان «فقر و اخلاق فرهنگی مدرن»، نگاهی جامعه شناختی به بیماری کرونا داشت که در آن نشست ناصر فکوهی سعی کردند پیامدهای اقتصادی و اجتماعی کرونا در جامعه و مساله فقر را مورد تحلیل و بازاندیشی قرار دهند. دومین پیش نشستی که برگزار شد با عنوان «نهاد علم و بلایای فراگیر» بود که با همکاری محققان پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم برگزار شد. در این نشست ضمن بررسی تاریخچه نحوه مواجهه نهادهای علمی دانشگاهی با بلایای فراگیر و نیز میزان حساسیت آنها در قبال مساله شرور، مسئولیت نهادهای علمی – دانشگاهی و حساسیت‌هایی که در این زمینه لازم است داشته باشند مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت.

وی اضافه کرد: پیش نشست سوم با عنوان «بیماری کرونا و دوراهه‌های اخلاقی» با همکاری انجمن اخلاق کاربردی و با حضور احد فرامرز قراملکی برگزار شد و وی تلاش کرد تا ایده خود در باب چگونگی رهایی از دوراهه‌های اخلاقی را تبیین کنند. این مسأله از مهمترین مباحث کاربردی بخصوص در حوزه اخلاق پزشکی است و در این نشست، برخی از مهمترین چالش‌های موجود که امروزه پزشکان و کادرهای درمان با آن مواجه هستند مورد طرح و بررسی قرار گرفت. پیش نشست چهارم با همت و همراهی همکاران من در گروه ادیان و عرفان دانشکده الهیات و ادیان با عنوان «بلایای فراگیر از منظر ادیان» برگزار شد. در این نشست با حضور اساتید متخصص ادیان اسلام، یهودیت و زرتشت، فلسفه بلایا مورد تحلیل قرار گرفت و هرچند این موضوع آنقدر گسترده است که می‌توان چندین نشست مختص آن برگزار نمود اما در حد طرح بحث در نوع خود مناسب بود. مسائلی نظیر اینکه آیا بلایا نتیجه اعمال انسان‌ها و نوعی عذاب است یا خیر، و اینکه دعا و توسّل به چه میزان می‌تواند در رفع بلا موثّر واقع شود، و اینکه پیروان ادیان در طول تاریخ چه مواجهه‌هایی با بلایای فراگیر داشته‌اند، و مسائلی از این دست، خوب است از منظر ادیان مختلف به بحث گذاشته شود که به تناسب برخی از این موارد در این نشست مورد بحث قرار داده شد.

۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۱:۲۲
تعداد بازدید : ۱۹
کد خبر : ۱۱۴

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید