آثار گروه علوم پایه و مهندسی

دانشنامه زیست‌فنّاوری و ژنتیک (دوره دوجلدی)
دانشنامه زیست‌فنّاوری و ژنتیک (دوره دوجلدی) (با همکاری پژوهشگاه مهندسی ژنتیک و زیست‌فنّاوری). شورای علمی دانشنامه، 1387. بهای دوره:450.000 ریال قطع: رحلی تعداد صفحات: 1566 این دانشنامه همه اطلاعات مستند و علمی مربوط به شاخه‌ها و زیرشاخه‌های گوناگون مهندسی ژنتیک را شامل می‌شود و به‌صورت الفبایی و مصور به چاپ رسیده است. واژه‌نامه فارسی- انگلیسی و انگلیسی- فارسی، فهرست اعلام و نیز فهرست موضوعی از ضمائم موجود در این دانشنامه است. نسخه الکترونیکی این دانشنامه در قالب یک DVD نیز ارائه شده که در آن عنوان مقالات به‌صورت درختی است و مخاطب با کلیک کردن بر روی هر مقاله به متن آن دسترسی پیدا خواهد کرد. امکان جست‌وجو، یادداشت‌برداری و پرینت نیز از دیگر ویژگی‌های نسخة‌ دیجیتالی این اثر است.
دانشنامه فیزیک (دوره سه‌جلدی)
دانشنامه فیزیک (دوره سه‌جلدی). به سرپرستی محمدابراهیم ابوکاظمی، 1381-1387. بهای جلد اول: 107.500 ریال جلد دوم: 200.000 ریال جلد سوم: 250.000 ریال قطع: رحلی تعداد صفحات : 1873 این دانشنامه مقالاتی در باب معرفی ابزارها و تجهیزات آزمایش و اندازه‌گیری، زندگینامه فیزیک‌دانان برگزیده، نظریه‌ها و اندیشه‌های بحث‌انگیز در فیزیک و پدیده‌های روزانه، موضوعات تاریخی و شاخه‌های مختلف فیزیک در زمینه‌های پژوهش‌های بنیادی و کاربردی را شامل می‌شود. چاپ اول این اثر به اتمام رسیده است.
دانشنامه زیست‌شناسی
دانشنامه زیست‌شناسی به سرپرستی آذرمیدخت خیراندیش و علی‌احسان حیدری، 1386. بها:‌ 80.000 ریال قطع: رحلی تعداد صفحات: 580 این دانشنامه شامل مقالاتی دربارة علوم زیست‌شناسی مولکولی، ژنتیک کلاسیک، ژنتیک مولکولی، بیماری‌ها و اختلالات ژنتیکی و تغذیه‌ای، فرایندهای زیستی و فناوری مربوط به آنها، حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی، میکروب‌شناسی، انگل‌شناسی و بیوشیمی است. این دانشنامه در سال 1386 برندة جایزه «کتاب فصل» جمهوری اسلامی ایران شد.
دانشنامه‌ ویتامین‌ها و مواد معدنی
دانشنامه‌ ویتامین‌ها و مواد معدنی علی‌احسان حیدری، کامبیز بنی‌هاشمی، 1385. بها: 40.000 ریال قطع: وزیری تعداد صفحات: 264 مجموعه‌ای است شامل شناخت نقش انواع مواد تشکیل‌دهندة غذا ازجمله ویتامین‌ها و مواد معدنی که در حفظ سلامت انسان یا پیشگیری از اختلال‌ها و درمان آنها مؤثر است. این کتاب اطلاعات کافی دربارة مزایا، عوارض جانبی احتمالی، موارد مصرف و شواهد تحقیقاتی در مورد استفاده ویتامین‌ها، مواد معدنی و تا حدودی مکمل‌های گیاهی به خوانندگان عرضه کرده است. این دانشنامه در سال 1387 در قطع وزیری تجدید چاپ شده است.
دانشنامه همگانی نجوم
دانشنامه همگانی نجوم مهرداد سرمدی و دیگران، 1382. بها: 42.000 ریال قطع: رحلی تعداد صفحات: 219 این اثر یکی از کتاب‌های نجوم در قلمرو فرهنگ همگانی است که به‌ترتیب الفبای فارسی تنظیم شده است. در این کتاب مقالاتی در مباحث نجوم و زمینه‌های گوناگون نظیر ابرنواختر، اسطرلاب، تلسکوپ، خورشید، سال نوری و ... آمده و به‌صورت گذرا به پیدایش نجوم و سهم دانشمندان مسلمان در اعتلای این دانش پرداخته شده است. چاپ اول این اثر به اتمام رسیده است.
دانشنامه ریاضی (جلد اول)
دانشنامه ریاضی (جلد اول) شورای علمی ریاضی، 1389. بها: 180.000 ریال قطع: رحلی تعداد صفحات: 733 این دانشنامه اولین مرجع تخصصی به زبان فارسی است که همه اطلاعات مستند و علمی مربوط به شاخه‌ها و زیرشاخه‌های ریاضی را دربر می‌گیرد و آنها را در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد. این مجلد حروف «آ– الف– ب» را شامل می‌شود..
دانشنامه ریاضی (جلد دوم)
دانشنامه ریاضی (جلد دوم) شورای علمی دانشنامه ریاضی، 1393. بها: 750.000 ریال قطع: رحلی تعداد صفحات: 966 این دانشنامه نخستین مرجع تخصصی به زبان فارسی است که به‌نحوی جامع، همة حوزه‌های ریاضی را دربر می‌گیرد و مرجع اصلی آن کتاب ده‌جلدی Encyclopedia of Mathematics از انتشارات ریدل هلند است که ترجمة انگلیسی روزآمدشده و تقویت‌یافتة دانشنامه بزرگ ریاضی اتحاد جماهیر شوروی سابق است. این اثر، که در کل دربردارندة بیش از 8.000 مقالة تخصصی خواهد بود، به شرح و توضیح کامل اصطلاحات و نام‌های مرتبط با دانش ریاضی، شاخه‌ها و زیرشاخه‌های وابسته به آن می‌پردازد. جلد دوم دانشنامه ریاضی حروف «پ ، ت و ث» را شامل می‌شود.