» دانشنامه های در دست تدوین
دانشنامه ها

طرح‌های در دست تدوین بنیاد

 

ردیف

نام

موضوع

سازمان همکار

نوع اثر

گروه

1

دانشنامه ادبیات جهان

(مجموعة 5 جلدی)

اولین دانشنامه در شرح احوال مشاهیر ادبی، مکاتب و سبک‌های جهانی خواهد بود که به زبان فارسی در دست ترجمه است.

داخلی

ترجمه

علوم انسانی

2

دانشنامه ادبیات فرانسه

اولین دانشنامه در شرح احوال مشاهیر ادبی فرانسه که به زبان فارسی در دست تدوین است.

داخلی

تألیف

علوم انسانی

3

دانشنامه اقتصاد

 

این دانشنامه به‌عنوان اولین مرجع تخصصی تمامی اطلاعات مستند و علمی مربوط به شاخه‌ها و زیرشاخه‌های مختلف اقتصاد را از منابع معتبر و موثق علمی در ایران و جهان با ساختاری منطقی و هدفمند در قالب دانشنامه در اختیار مخاطبان قرار خواهد داد.

داخلی

تألیف

علوم انسانی

4

دانشنامه آموزش‌عالی

(ویراست دوم)

این اثر که در قالب مجموعه‌ای دوجلدی است، دانش و معارف سازمان‌یافته‌ای را در زمینه مفاهیم و موضوعات کلاسیک مدرن و فرامدرن آموزش‌عالی ایران و جهان عرضه می‌دارد. در ویراست دوم این اثر به‌روزرسانی آمار اطلاعات و مقالات و نیز افزودن تعدادی مقاله جدید، از اهداف اصلی است.

داخلی

تألیف

علوم انسانی

5

دانشنامه حقوق ایران

دانشنامة حقوق مرجع تخصصی به زبان فارسی خواهد بود که همة اطلاعات مستند و علمی مربوط به حقوق و ابعاد آن را در همه شاخه‌ها و زیر‌شاخه‌ها از موثق‌ترین منابع علمی و اسلامی در برمی‌گیرد و در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد.

داخلی

تألیف

علوم انسانی

6

دانشنامه خلیج فارس

(مجموعه دو جلدی)

مرجعی تخصصی به زبان فارسی است. اطلاع‌رسانی سازمان‌یافته و مستند و نقش راهبردی آن در اقتصاد و امنیت جهانی و امور بین‌الملل دربارة خلیج فارس هدف اصلی تألیف این دانشنامه است.

داخلی

تألیف

علوم انسانی

7

دانشنامه دانشنامه‌ها

هدف از تدوین این اثر، شناسایی و معرفی دانشنامه‌های تألیف‌شده از آغاز تا زمان حاضر است که در هریک از مداخل آن با ارائه شرح‌حال مختصری از نویسنده یا نویسندگان، محتوای کلی اثر، نحوه عرضه مطالب و ویژگی‌های دانشنامه‌ای آن مورد بررسی قرار گرفته است. بالغ بر 200 دانشنامه اعم از دانشنامه‌های کهن و معاصر، در این اثر تشریح شده است.

داخلی

تألیف

علوم انسانی

8

دانشنامه کسب‌وکار خانگی

 

دانشنامه کسب‌وکار خانگی مرجعی تخصصی است و با معرفی مشاغل خانگی، بستر لازم را برای افراد ازجمله کارآفرینان فراهم می‌کند.

مؤسسه کار و تأمین اجتماعی

تألیف

علوم انسانی

9

زندگینامه علمی دانشوران

(جلد 6)

مجموعه‌ای از شرح‌حال علمی دانشوران و دانشمندان در رشته‌های گوناگون در سراسر جهان است و اختصاص به  حرف «س» تا بخشی از حرف «ک» دارد. مجلد 5 این اثر آماده چاپ است.

شرکت انتشارات علمی - فرهنگی

ترجمه

علوم انسانی

10

فرهنگ توصیفی پژوهش

 

فرهنگ توصیفی پژوهش کتاب مرجعی است که در آن واژگان تخصصی پژوهش به دو زبان انگلیسی و فارسی به‌صورت مداخل لغت‌نامه‌ای ارائه و برای هر مدخل تعریف تخصصی جامع، مانع و مختصری ارائه می‌شود. این طرح به‌دنبال تعاریف و توصیفات دقیق روزآمد و علمی برای مفاهیم و واژگان تخصصی پژوهش است که مورد نیاز اصحاب علم، محققین و دانشگاهیان است.

داخلی

تألیف

علوم انسانی

11

فرهنگ ارزیابی کیفیت نظام دانشگاهی

تدوین و گردآوری واژه‌هایی در حوزة ارزشیابی و ارزیابی کیفیت از اهداف این طرح است که در نظام آموزش عالی مورد توجه قرار می‌گیرد. تدوین کتاب فرهنگ ارزیابی کیفیت، گام مؤثری است در جهت ارتقای سطح علمی رشته‌ها و سرفصل‌های مرتبط با مدیریت آموزشی، برنامه‌ریزی آموزشی، راهبردهای تدریس و یادگیری و تکنولوژی آموزشی و روان‌شناسی.

آقای دکتر یوسف حجازی

تألیف

علوم انسانی

12

فرهنگ توصیفی مطالعات ترجمه

(دورة دو جلدی)

با توجه به ایجاد رشتة مطالعات ترجمه در چند سال اخیر و گسترش روزافزون آن در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، انتشار کتاب‌های مرجع به‌روز برای دانشجویان این رشته در حوزة نشر نیازی مبرم است. این اثر اولین فرهنگ اختصاصی در این زمینه می‌باشد.

داخلی

ترجمه

علوم انسانی

13

فرهنگ توصیفی متون مصحح (بخش فارسی)

هدف از این طرح، شناسایی آثار تصحیح شدة فارسی و نشان دادن تصحیح‌های مختلف یک اثر و به دست دادن اطلاعاتی مانند استفاده از چند نسخه در تصحیح هر اثر و نام و مشخصات آن نسخه‌ها و آگاهی‌های کتاب‌شناختی است. به این طریق سیر تاریخی تصحیح هر اثر و تعداد تصحیح‌های آن مشخص و راه برای پژوهش‌های بعدی هموار خواهد شد.

داخلی

تألیف

علوم انسانی

14

کتاب‌شناسی توصیفی بلاغت

این اثر، مرجعی تخصصی است که ضمن ارائه فهرست کاملی از آثار منتشرشده در حوزه علوم بلاغی، اطلاعاتی دربارة مشخصات کتاب، مقاله، و... و همچنین ویژگی‌های ظاهری آنها، به توصیف و معرفی مختصر این آثار نیز می‌پردازد.

داخلی

تألیف

علوم انسانی

15

تاثیر کاربردهای تعارف در پردازش شخصیت‌های داستانی (مقاله)

درخصوص موضوع تعارف تاکنون به زبان فارسی مقالاتی تألیف شده است، ازجمله مقاله «تعارف ایرانی تعارف انگلیسی»، «تعارف و فرهنگ آن نزد ایرانیان» که مقالات مذکور به بررسی ماهیت تعارف، چرایی و نحوة کاربرد آن در زبان فارسی پرداخته‌اند. در این طرح که در قالب مقاله ارائه خواهد شد، سعی شده برای نخستین‌بار نقش کاربرد تعارف در داستان بررسی شود که چه تأثیری در پردازش شخصیت قهرمانان داستان دارد.

داخلی

تألیف

علوم انسانی

16

دانشنامه فلسفه تعلیم و تربیت

هدف از تهیه این دانشنامه توسعه، گسترش و معرفی دقیق دانش فلسفه تعلیم و تربیت در میان مخاطبان و سیاستگذاران عرصه تعلیم و تربیت؛ انسجام بخشی و یکپارچگی در این حوزه از دانشِ موجود در زبان فارسی و همچنین همگامی با تحولات جهانی در این حوزه است. از دیگر اهداف تهیة این اثر می‌توان اشاره‌ای داشت به: اشاعه دانش فلسفه تعلیم و تربیت در میان محققان و متخصصان داخل و جهت‌بخشی به رویکردها و اهداف تربیتی و نیز فراهم آوردن اثری مرجع برای سمت‌وسو بخشی به مطالعات آتی در این حوزه از دانش و پژوهش‌های تربیتی.

دانشکده روان‌شناسی و علوم تربیتی دانشگاه خوارزمی

تألیف

علوم انسانی

17

تاریخ پزشکی، داروسازی، دندان‌پزشکی و دام‌پزشکی

(مجلد هفتم و هشتم)

مجموعه‌ای است هشت‌جلدی و مصور شامل مقالات مربوط به موضوعات بهداشتی و پزشکی در دوره‌های تاریخی که به پیشینه تاریخی علم پزشکی در قرون و تمدن‌های مختلف تا زمان تألیف کتاب می‌پردازد.

داخلی

ترجمه

علوم پزشکی

18

دانشنامه پزشکی

این اثر، مجموعه‌ای است الفبایی که اطلاعات جامع و علمی در حوزه‌های گوناگون پزشکی اعم از بهداشت و بیماری‌های شایع و بومی ایران را در اختیار خوانندگان قرار می‌دهد.

داخلی

تألیف و ترجمه

علوم پزشکی

19

واژه‌نامه تخصصی ایدز

یکی از علل مرگ‌ومیر و ابتلائات در جامعه امروزین ایران ایدز و اختلالات وابسته به آن است. انتشار مجموعه‌ای تحت عنوان واژه‌نامه ایدز در افزایش آگاهی‌های جامعه عام و تخصصی و انتقال دانش به نسل بعد و افزایش سطح آگاهی کاربران از سازوکارهای تکوین، بروز و پیشگیری و مشاوره لازم در زمینه اختلال‌های مرتبط با ایدز و به تبع آن ارتقای شاخص‌های سلامت در کشور نقش مؤثر ایفا خواهد کرد. در این اثر مجموعه پیکره واژگانی مرتبط با ایدز در قالب واژه‌نامه به تناسب میزان اهمیت، همه‌گیر شناسی و بسامد ظهور در منابع و مراجع به شکل موضوعی طبقه‌بندی و سپس به رشته تحریر درمی‌آیند و درنهایت به‌صورت الفبایی تنظیم خواهند شد.

داخلی

تألیف

علوم پزشکی

20

دانشنامه مرگ و مردن

تاکنون نمونة‌ مشابه این دانشنامه در ایران وجود نداشته و طرحی تألیفی- ترجمه‌ای است. بخش اعظم آن برگردان از کتاب Death and Dying نوشتة Robert C. Salinas و Peter A.S. Winn می‌باشد. در این کتاب مفاهیم و اصطلاحاتی در حوزة مرگ، تجربیات مرگ، بیان نظرات افرادی که بخشی از مرگ را تجربه کرده و بار دیگر حیاتی مجدد یافته‌اند، آمده و همچنین مفاهیم علمی مرگ را مورد بررسی قرار داده است. بخش دیگر آن به‌صورت تألیف است که به منظور غنی و پربار شدن و همسویی با مفاهیم و روایات اسلامی از نظرات فقهای صاحب‌نظر در این زمینه استفاده شده و مداخلی را به آن خواهد افزود. ضمناً از کتاب «مرگ» جدیدالتألیف (2012) برای به‌روز شدن مطالب و مفاهیم و موضوعات استفاده شده است.

داخلی

ترجمه

علوم پزشکی

21

دانشنامه مغز و زبان

این دانشنامه مهم‌ترین موضوعات و اصطلاحات علم عصب‌شناسی زبان را در یک‌جا گردهم آورده است.

عصب شناسی زبان یکی از گرایش های زبان‌شناسی است که به مطالعه زبان با عنایت به فعالیت‌های مغزی مرتبط می‌پردازد. به‌عبارتی مکانیسم‌های عصبی دخیل در درک، تولید، پردازش و دانش انتزاعی زبان گفتاری و نوشتاری را مورد بررسی قرار می‌دهد.

در این راستا دانشنامه مذکور به بررسی و توصیف موضوعات زبانی و مغزی مرتبط می پردازد و به طور کلی مفاهیم و اصطلاحات در آن از چهار منظر مورد بررسی و مداقه قرار گرفته است. همچنین مقالاتی راجع به کشفیات و دستاوردهای نوین در این حوزه علمی(مغز- زبان) را درخود جای داده است.

داخلی

ترجمه

علوم پزشکی

22

دانشنامه فشردة پپتیدها

توجه به پیشرفت‌های گسترده برای استفاده از پپتیدهای طبیعی و سنتزی در علوم مختلف، اهمیت وجود این دانشنامه برای به‌دست آوردن اطلاعات اولیه، مفید و کلیدی و به‌روز در زمینه موضوعات کلی و اختصاصی برای تحقیق در مورد پپتیدهای نوین را فراهم می‌کند.

داخلی

ترجمه

علوم پایه

23

دانشنامه ریاضی

(مجلد دوم)

این دانشنامه، همة اطلاعات مستند و علمی مربوط به شاخه‌ها و زیرشاخه‌های ریاضی را دربرمی‌گیرد و در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد. مجلد دوم از این مجموعه که اکنون در دست تدوین است، حروف «پ» - «ث» را دربرمی‌گیرد.

داخلی

ترجمه

علوم پایه

24

دانشنامه فشرده شیمی

ترجمه‌‌ای است از کتاب Concies  Encyclopedia of Chemistry . این دانشنامه موضوعات اصلی در زمینه شیمی را دربرمی‌گیرد. هریک از توضیحات مداخل فشرده‌ای از مقاله اصلی که محتوای اصلی حفظ و به‌روشنی ارائه شده است، دانش مورد نیاز خواننده را در مورد شیمی بدون نیاز به جزئیات بیشتر برطرف می‌کند.

خانم دکتر گلدسته زارعی

ترجمه

علوم پایه

25

دانشنامه مختصر ویروس‌های گیاهی و قارچی

این کتاب ترجمه‌‌ای است از Desk Encyclopedia of Plant and Fungal Virology . این اثر دیدگاهی در مورد مباحث ویروس‌شناسی در ارتباط با گیاه و قارچ را مطرح می‌کند و پل ارتباطی در خلأ میان متن‌های غیرتخصصی پایه و مقاله‌های مروری تخصصی ایجاد می‌کند.

داخلی

ترجمه

علوم پایه

26

فرهنگ فنّاوری نانو، دانش کلوئید و سطح مشترک

این اثر ترجمه‌ای است از Dictionary of Nanotechnology, Colloid and Interface Science، این لغت‌نامه شامل بخش نظری، تجربی، تجارب صنعتی، کاربردهای دانش فناوری نانو، کلوئید و مرز مشترک آنها و نیز علم مواد است. در این لغت‌نامه دسته‌بندی جدول‌های مواد کلوئیدی، نانو و نیز فرهنگ لغات فنی در مورد پدیده‌ها، خواص و مواد خاص نیز حضور دارند. این لغت‌نامه اختراع‌های جدید و واژه‌های قدیمی‌تر، مخفف‌ها، مترادف‌ها، نام‌های مشهور، واحدها، علائم اختصاری و ارجاع متقابل را شامل می‌شود.

داخلی

ترجمه

علوم پایه

27

راهنمای معادلات انتگرال با حل تحلیلی

این طرح معادلات انتگرال گوناگونی که دارای جواب‌هستند به‌همراه جواب تحلیلی آنها را لیست می‌کند. سعی می‌شود لیست ارائه‌شده تا حد امکان کامل و به‌روز باشد. اینها معادلاتی از انواع کلی زیر هستند: 1. معادلات انتگرال خطی نوع اول و دوم منظم؛ 2. معادلات انتگرالی خطی نوع اول و دوم منفرد؛ 3. معادلات انتگرال خطی نوع اول و دوم منظم با هسته پیچشی؛ 4. معادلات انتگرال خطی نوع اول و دوم منفرد با هسته پیچشی؛ 5. معادلات غیرخطی نوع اول و دوم از دسته‌های 1-4؛ 6. معادلات فردهلم از دسته‌های 1-4؛ 7. معادلات ولترا از دسته‌های 1-4.

داخلی

تألیف

علوم پایه

28

دانشنامه انرژی

این دانشنامه مجموعه‌ای است که واژگان و اصطلاحات علمی و فنی که هریک به‌نحوی با مقوله انرژی پیوند و وابستگی دارند را پوشش می‌دهد. در این اثر مداخل علمی و فنی همراه با تشریح اجمالی آنها در زمینه انرژی و مباحث و زیرشاخه‌های مرتبط با آن بر پایه روزآمدترین اطلاعات و یافته‌های علمی در دسترس معرفی خواهد شد.

پژوهشگاه مواد و انرژی

تألیف

علوم پایه

29

دانشنامه فرش

مرجع تخصصی خواهد بود که تمامی اطلاعات مستند و علمی مربوط به فرش و فرشبافی را در همه شاخهها و زیرشاخهها از موثقترین منابع دربرمیگیرد. این دانشنامه مخاطبمدار و بر مبنای رفع نیازهای مخاطبان با رعایت تناسب موضوعی با توجه به اهداف دانشنامه تألیف و تدوین می‌شود.

انجمن علمی فرش ایران

تألیف

هنر و معماری

30

فرهنگ مصور معماری ایران

تدوین مجموعه‌ای از واژه‌های تخصصی در حوزه فرهنگی ایران است (قرن 1 تا 12). این فرهنگ به‌شکل توصیفی به بیان و شرح و بسط واژه‌ها می‌پردازد و با ارائه تصاویر معماری (پلان، نما و یا پرسپکتیو) در موارد نیاز متن را کامل می‌کند. این فرهنگ تصویری با مجزا نمودن کاربردهای مختلف در معماری ایران از جمله: فضاهای مذهبی، فضاهای خدمات شهری (بناهای عام‌المنفعه)، آموزشی، بازار، مسکونی، بهداشتی و باغ ایرانی، استفاده از این منبع علمی را در حوزه معماری به‌شکل تخصصی فراهم می‌کند.

داخلی

تألیف

هنر و معماری

31

کتاب اطلس فرش

این اثر ترجمه‌ای خواهد بود از کتاب اطلس فرش‌ دیوید بلک. کتاب اطلس فرش باب آشنایی خواهد بود با شیوه‌ اطلس‌نویسی در ادبیات فرش و به‌عنوان مرجعی قابل اطمینان برای تکمیل دانش نظری مراجعه‌کنندگان در نظر گرفته شده است.

داخلی

ترجمه

هنر و معماری

32

فرهنگ توصیفی سه زبانه هنرهای دستی

این اثر به شیوه‌ای توصیفی، درخصوص رشته‌های اصلی و فرعی هنرهای سنتی، در ابتدا به‌صورت مجمل توضیحاتی را مطرح می‌سازد و سپس مطالب و خصوصاً واژة معادل با نام رشته، به انگلیسی و فرانسه برگردانده می‌شود. هدف از تهیه این کتاب آن است تا با جمع‌آوری واژگان تخصصی و ارائة توضیح مختصری از هر واژه، به علاقمندان برای فهم مطالب به زبان مبدآ کمک شود. این فرهنگ توصیفی در رشته‌های هنرهایی چوبی؛ هنرهای فلزی؛ هنرهای مربوط به سنگ، شیشه، سفال، نگارگری، خوشنویسی، منسوجات و... طبقه‌بندی خواهد شد.

داخلی

تألیف

هنر و معماری

33

فرهنگ توصیفی مدیریت منابع طبیعی

 

هدف اصلی تدوین این فرهنگ تدوین و گردآوری واژه‌هایی در حوزه مدیریت منابع طبیعی است که به نوعی با مدیریت منابع انسانی و اجتماعی مرتبط هستند. در واقع تدوین این فرهنگ، گام مؤثری در جهت ارتقای سطح علمی رشته‌ها و سرفصل‌هایی است که به‌تازگی وارد این عرصه شده‌اند.

آقای دکتر حسین شعبانعلی فمی

تألیف

علوم کشاورزی، منابع طبیعی و دامپزشکی

34

فرهنگ دامپزشکی

مجموعه‌ای مرجع و تخصصی است که همة اطلاعات و داده‌های مستند و معتبر علمی مربوط به دامپزشکی و زیرشاخه‌های آن را دربرمی‌گیرد. اطلاع‌رسانی سازمان‌یافته دربارة دامپزشکی و زیرشاخه‌های گوناگون آن، ارتقای سطح آگاهی و دانش دربارة بیماری‌های گونه‌های مختلف حیوانی و فراورده‌های دامی و در نهایت حفظ سلامت حیوانات و انسان در این فرهنگ صورت می‌گیرد.

داخلی

تألیف

علوم کشاورزی، منابع طبیعی و دامپزشکی

35

دانشنامه کشاورزی

(دورة دو جلدی)

این اثر به‌عنوان مرجعی تخصصی در 2 جلد در اختیار اساتید، دانشجویان و پژوهشگران در این حوزه از دانش خواهد بود.

آقای دکتر جواد فرهودی

ترجمه

علوم کشاورزی، منابع طبیعی و دامپزشکی

36

شناسایی مولکولی آدنوویروس عامل بیماری هپاتیت همراه با گنجیدگی در طیور ایران (مقاله)

بیماری هپاتیت همراه با گنجیدگی (IBH) یکی از مهم‌ترین بیماری‌های بازپدید در صنعت طیور بسیاری از کشورهاست و با شروع ناگهانی تلفات، کم‌خونی و هپاتیت در پرندگان گوشتی 3-6 هفته مشخص می‌شود و عامل آن آدنوویروس گروه 2 است.

در ایران با وجود نشانه‌های بالینی IBH در گله‌های گوشتی و مادر تاکنون گزارشی از شناسایی عامل بیماری (آدنو ویروس) در گله‌های مشکوک صورت نگرفته است. هدف مطالعة حاضر شناسایی و تعیین سروتیپ آدنو ویروس در گله‌های درگیر و مشکوک به IBH با کمک واکنش زنجیره‌ای پلیمراز و تعیین سکانس ژنتیکی محصول PCR است تا با اطمینان از حضور این بیماری در گله‌های ایران، زمینه برای انجام اقدامات کنترلی دقیق و حتی در صورت نیاز واکسیناسیون فراهم شود.

داخلی

تحقیقی

علوم کشاورزی، منابع طبیعی و دامپزشکی